MČR STIHL TIMBERSPORTS 2008

Natáčel jsem pro Českou Televizi mistrovství České republiky ve STIHL Timbersportu 2008. Reportáže byli uveřejnění ve zpravodajském pořadu „Branky, body, vteřiny“ a v magazínu „Sport v regionech“ na ČT4 Sport.

 

 

Více než dvěmi tisícovkami diváků nabitý sportovní areál v Hlučíně na Opavsku zažil den plný vůně dřeva, zvuku motorových pil, svištění seker, zápolení drsných mužů a mnoha diváckých soutěží. Čtrnáct nejlepších borců se zde utkalo o titul mistra České republiky v dřevorubeckém sportu STIHL® TIMBERSPORTS®. Dvanáct jich postoupilo ze dvou kvalifikačních závodů v Sušici a Olomouci. Třináctým byl obhájce titulu David Síla a posledním Jiří Lang, který dostal divokou kartu. Jiří Lang se timbersportu věnuje dva roky a toto byl jeho vůbec první závod. Nejlépe se s nástrahami pěti závodních disciplín vyrovnal Jan Svoboda a byl korunován dřevorubeckým mistrem ČR ve STIHL® TIMBERSPORTS®.

Jednotlivé disciplíny v exhibici představil Martin Komárek, který je čtyřnásobným mistrem Evropy a třetím z předloňského MS v tomto sportu. Ten se již tradičně mistrovství ČR účastní pouze exhibičně a jako jeden z organizátorů. Jedním z diváckých vrcholů byla exhibice v disciplíně Springboard, která je považována za královskou, jelikož závodník balancuje na prkně ve výšce cca třech metrů a odtud přesekává vrchol kmene. Martin jako jediný společně s americkým profesionálem Carsonem Bosworthem předvedl tuto disciplínu v pravé podobě se dvěmi dopomocnými prkny. Ostatní závodníci používali jen jedno. I přes tento výrazný handicap byl jeho čas 1minuta a 1 sekunda, což bylo stále o 19 sekund lepší než čas Pavla Pochopa, vítěze této disciplíny.

Soutěžilo se v disciplínách: Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce s jedním dopomocným prknem), STIHL Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou), Standing Chop (přesekávání stojícího kmene Single Buck (řezání ruční pilou) a Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene).

Celý závod byl mimořádně vyrovnaný a pořadí na prvních třech místech bylo v rozmezí několika málo bodů. Jan Svoboda rozhodl o svém vítězství v poslední disciplíně Underhand Chop, kterou vyhrál. V celkové součtu získal 60 bodů. Na druhém místě byl o pouhý jeden bod Jan Wawrů z Vimperka. Třetí místo obsadil loňský vítěz David Síla z Prahy. Mistrovství také rozkrylo tajenku, kdo bude reprezentovat Českou republiku v září na ME v St. Johannu v Tyrolsku ve štafetovém závodě. Nominaci si vybojovali vítězstvím v jednotlivých disciplínách: Martin Komárek (tradičně Standing Chop), Jan Wawrů (Single Buck), Jan Svoboda (Underhand Chop) a Jan Kamír (Stock Saw). V individuálním závodě na ME nastoupí zcela určitě Martin Komárek. Druhým velmi pravděpodobným zástupcem bude dnešní vítěz Jan Svoboda.

Tečku za mistrovstvím obstarala exhibice disciplíny Hot Saw - řezání speciální motorovou pilou o váze cca 27 kg, výkonu více 62 koní a cenně zhruba 120.000 Kč mezi Martinem Komárkem a Carsonem Bosworthem z USA (působil i jako trenér na přípravném kempu). Odkrojení tří kotoučů dřeva o průměru 46cm trvalo pouhých 7 sekund. Samotnému mistrovství předcházely tréninkové kempy, kterých se mohl zúčastnit každý, kdo si chtěl tento atraktivní, adrenalinový sport vyzkoušet.

 

www.timbersport.cz